Gå til hovedindhold
Hjem

Main navigation

    • Mærker
    • Aktivitetsdatabasen
    • Inspiration til aktiviteter
    • Friluftsliv
    • Afsted på tur
    • Grej
    • Bålmad
    • Samvær og tryghed
    • Gruppeleder
    • Grenleder
    • Ny leder
    • Bestyrelse
    • Søspejd
    • Divisionen
    • Kurser til ledere
    • Ungdomskurser
    • Onlinekurser
    • Hjælp til kursusteams
    • Økonomi
    • Hjælp til Gruppeweb
    • Hjælp til Medlemsservice
    • Hjælp til kommunikation
    • Forsikring
    • Blanketter
    • Persondata i Det Danske Spejderkorps
    • Om DDS
    • Oversigt over grupper og divisioner
    • Kontakt organisationen
    • Korpsets vedtægter
    • Korpsets regnskaber og referater
    • Udviklingsplan
    • Strategier og mærkesager
    • Job i DDS
  • Track
  • Kalender
  • Støt DDS
  • Kontakt
  • Presse
  • Job i DDS
  • Bliv spejder
  • Bliv leder
  • Medlemsservice
  • Persondata i DDS
  • Magasiner
  • Spejder Sport
Inspiration

Leg i fart – når spejdere mærker tempo og må reagere

I spejderlivet opstår der ofte situationer, hvor tempoet stiger, og spejdere må handle, før de når at tænke det hele igennem. Her finder du forslag til aktiviteter, hvor spejdere får lov til at bevæge sig i fart.
12. maj 2026
Af: Redaktionen
I spejderlivet opstår der ofte situationer, hvor tempoet stiger, og spejdere må handle, før de når at tænke det hele igennem. Her finder du forslag til aktiviteter, hvor spejdere får lov til at bevæge sig i fart.

Børn opsøger lege, hvor det går hurtigt. I spejderlivet sker det, når spejdere løber i ujævnt terræn, kører på cykel med oppakning eller glider ned ad en bakke. Tempoet stiger, og situationen ændrer sig hele tiden. Foden rammer skævt. Retningen ændrer sig. En anden kommer tæt på. De må reagere med det samme.

Man kan mærke det i kroppen, når det går stærkt. Pulsen stiger. Kroppen bevæger sig hurtigere, end man helt kan nå at styre. Det er ikke noget, man planlægger sig ud af. Det er noget, man må finde balancen i, mens det sker.

Det, der kendetegner legen, er ikke farten i sig selv, men hvordan spejderen reagerer i den. Når tempoet stiger, bliver rammen vigtig. Nogle gange er den tydelig fra start, som i en stafet. Andre gange opstår den undervejs, når spejderne bevæger sig hurtigere, end situationen egentlig lægger op til. Det er her dømmekraften bliver afgørende. Ikke for at bremse farten, men for at gøre det muligt at blive i den.

Det vigtigste er ikke aktiviteten i sig selv, men at spejderne får lov at bevæge sig i tempo og selv regulere det. 

Leg i fart - aktiviteter og mærker
Aktiviteter

Ståtrold

Spejltrold
Aktiviteter

Spejltrold

Aktiviteter

Blinde-fanger

Aktiviteter

Prinsessen og dragen

Aktiviteter

Britisk bulldog

Halvmaraton på løbehjul
Aktiviteter

Halvmaraton på løbehjul

Aktiviteter

Lap din egen cykel

Sæbekassebil
Aktiviteter

Tidsræs i sæbekassebil med sejl

Stridsvogn
Aktiviteter

Stridsvogn

Aktiviteter

Skralderally

Følg med på Facebook

Følg Spejder på Facebook Følg DDS på Facebook

Kontakt

Det Danske Spejderkorps
Arsenalvej 10
1436 København K

Tlf. 32 64 00 50

info@dds.dk

Footer

  • Hurtige genveje
    • Kalender
    • Magasiner
    • Job i DDS
    • Privatlivspolitik
    • Cookiepolitik
    • Nyhedsbreve

Følg os her