Gå til hovedindhold
Hjem

Main navigation

    • Mærker
    • Aktivitetsdatabasen
    • Inspiration til aktiviteter
    • Friluftsliv
    • Afsted på tur
    • Grej
    • Bålmad
    • Samvær og tryghed
    • Gruppeleder
    • Grenleder
    • Ny leder
    • Bestyrelse
    • Søspejd
    • Divisionen
    • Kurser til ledere
    • Ungdomskurser
    • Onlinekurser
    • Kursusteams
    • Økonomi
    • Hjælp til Gruppeweb
    • Hjælp til Medlemsservice
    • Hjælp til kommunikation
    • Forsikring
    • Blanketter
    • Persondata i Det Danske Spejderkorps
    • Om DDS
    • Oversigt over grupper og divisioner
    • Kontakt organisationen
    • Korpsets vedtægter
    • Korpsets regnskaber og referater
    • Udviklingsplan og strategier
    • Job i DDS
  • Track
  • Kalender
  • Støt DDS
  • Kontakt
  • Presse
  • Job i DDS
  • Bliv spejder
  • Bliv leder
  • Medlemsservice
  • Persondata i DDS
  • Magasiner
  • Spejder Sport
Gruppeudvikling

Gruppeleder: Vi dyrker gruppens identitet

Foto Karen Jeppe Gruppe
Karen Jeppe Gruppe i Horsens har på bare to år fordoblet sin størrelse og er nu knap 120 medlemmer. Gruppen blev stiftet i 1918 og er dermed en af Danmarks ældste spejdergrupper. Læs et interview med gruppeleder Carrie Harritsøe.
06. februar 2017
Af: Redaktionen
Karen Jeppe Gruppe i Horsens har på bare to år fordoblet sin størrelse og er nu knap 120 medlemmer. Gruppen blev stiftet i 1918 og er dermed en af Danmarks ældste spejdergrupper. Læs et interview med gruppeleder Carrie Harritsøe.

På to år er I blevet dobbelt så mange. Er I stadig den samme gruppe?

"Ja, det synes jeg. Men vi er som gruppe også meget optaget af vores fælles identitet. Vi har vores eget råb, vores eget logo og egne mærker. Vi er stolte af vores navn og vores historie. Jeg tror, at næsten uanset hvem du spurgte på gågaden Horsens, så ville vedkommende kende Karen Jeppe Gruppe. Vi tør godt dyrke, at vi har en særlig identitet.

Samtidig prioriterer vi at lave ting sammen på tværs: Tænkedag, oprykning, Sct. Georgsdag osv. Det betyder, at spejdere, forældre og ledere hurtigt får afkodet vores kultur og vores måde at være gruppe på."

Hvilken betydning har en gruppes kultur?

"Kulturen er altafgørende for, om du har en velfungerende gruppe. Det gælder særligt for spejder. Der bliver du ikke nødvendigvis spejder, fordi du i forvejen kender nogen i gruppen.

Derfor er det også vigtigt, at selvom vores mikroer i første omgang ikke kender deres kammerater, så kender de i hvert fald Karen Jeppe Gruppe. Det skaber den der tryghed af at høre til."

Hvordan sikrer I, at nye ledere kommer godt ind i gruppen?

"Det er vigtigt, at de nye ledere er med fra starten af. Jeg tror, man bliver en del af gruppen ved at have noget at gøre i gruppen. Og så er det vigtigt, at de mærker, at selvom man er ny, så har man også en stemme.

Samtidig er det også vigtigt, man ikke føler sig overfaldet, hvis man fx er forælder, der gerne vil hjælpe til i gruppen. Det handler om at finde den rigtige balance mellem at gribe og at skubbe."

Hvornår er man en gruppe?

"Man er først en gruppe, når man fungerer sammen. I det øjeblik, der er nogle dynamikker, der betyder, at man dels skal tage hensyn til hinanden, og dels skal gøre noget sammen og være noget sammen. At være en gruppe handler om, at man har en fælles identitet. Og den kommer jo af de ting, man gør. Af ritualer og aktiviteter."

 

Følg med på Facebook

Følg Spejder på Facebook Følg DDS på Facebook

Kontakt

Det Danske Spejderkorps
Arsenalvej 10
1436 København K

Tlf. 32 64 00 50

info@dds.dk

Footer

  • Hurtige genveje
    • Kalender
    • Magasiner
    • Job i DDS
    • Privatlivspolitik
    • Cookiepolitik
    • Nyhedsbreve

Følg os her