Socialt iværksætteri (Tværkorpsligt kursus)

Til lederne:
Kunne du tænke dig at skabe gnisten i dine spejdere til at gøre en forskel i samfundet? Er du træt af at sætte dagsorden for spejdernes møder? Og kunne du godt tænke dig at give dine spejdere mere ansvar for fremtidige projekter? Så er kurset Social Iværksætteri lige noget for dig! Du bliver klædt på i en metode, hvor det er spejderne, som sætter dagsorden. De idegenererer, drømmer, tænker stort og udfører projektet gennem din støtte og vejledning.
Til de unge:
Spejdere har ofte de bedste ideer, og det er jer, som kan tænke og drømme stort. Om det er et adventureløb i indkøbsvogn, kapsejlads eller rappelling ned fra den sorte diamant, det er lige meget. Det vigtigste er, at I får ideerne og gerne vil føre disse ud i livet. På vores kursus om Socialt Iværksætteri får du redskaber og metoder til at gøre alle jeres store, skøre og gode drømme og ideer til virkelighed.
Socialt iværksætteri arbejder med spejderprincippet: at tage ansvar over for den omverden, som vi er en del af. Gennem arbejdet med Socialt Iværksætteri udfordrer spejderne sig selv til at få nye ideer og iværksætte projekter. Du bliver klædt på til at kunne lede igennem ideudvikling, planlægning og realisering af et projekt.
Eksempler på sociale iværksætterprojekter kunne være: Adventureløb med en skoleklasse, spejderaktiviteter med flygtningebørn eller at hjælpe ældre med at bruge smartphone og computer.
På kurset får du:
- Indsigt i Design for Change modellen fra ide til udførelse
- Learning-by-doing med de fire faser i Design for Change modellen
- Værktøjer til hvordan man kan arbejde med socialt iværksætteri i spejderarbejdet
- Input til hvordan man bedst kommer gennem forløbets faser
- Fif fra erfarne ledere og unge, der har arbejdet med socialt iværksætteri til spejder
Kurset er praktisk og refleksivt, da vi prøver metoden på egen krop og bliver klædt på til at formidle den til spejderne. Vi arbejder i patruljer, hvor vi aktivt vil bruge Design for Change modellen til at tilrettelægge et forløb. Efter kurset er du rustet til at arbejde med de fire faser fra modellen og derved gå i gang med et Socialt Iværksætteri projekt i din gruppe.
Vi holder kurset to steder i landet - deltag enten:
- Den 23. april. kl. 09.30-16.00 på Spejderbakken Nedre, Skrædderbakken 12, 7100 Vejle eller
- Den 29. april. kl. 09.30-16.00 på Spejdercenter Holmen, Arsenalvej 10, 1436 København K
Vil du høre mere om socialt iværksætteri? Så se her: https://www.youtube.com/watch?v=8iGHgDbltCo
Du kan også hente invitationen som pdf.
Vi glæder os til at se jer
Spejderhilsen
Christian, Sofie-Amalie, Kåre, Daniella, Marianne, Susanne, Marie, Jeannie, Petra og Maria