Jump to Navigation

Præsentationerne fra Gruppelivsstien

Præsentationerne fra Gruppelivsstien

Nyhed

Præsentationerne fra Gruppelivsstien
16.11.11
Aktiviteterne på Gruppelivstien var sat sammen for at inspirere og hjælpe med at udvikle grupper og divisioner. Der blev præsenteret 19 oplæg indenfor 5 temaer - og du kan se en række af dem her.
Nøgleord:
Oprettet af
Dennis Maigaard
6 Anbefaling

Oplæggene nedenfor centrerer sig om fem overordnede temaer, som er:

  • Gruppens vækst. Her er der fokus på hvad der skal til for at skabe medlemsvækst. Og hvilke udfordringer og muligheder det kan give.
  • Gruppen Uden for Kortet. Her kan du møde eksperter fra Lokale og Anlægsfonden, Fundraising og Samrådet.
  • Gruppen i Divisionen.  Divisionen er en af de vigtigste inspirationskilder og støtter for grupperne.
  • Gruppens ledere. Bliv inspireret til at skabe lykke, energi og motivation hos lederne og få idéer til hvordan man altid er ledere nok i gruppen.
  • Gruppens ressourcer. Nytænk din gruppes organisation og skab nye resultater. Bring bestyrelsen i spil og lær nyt om hvordan man involverer forældre på alle plan.

Har du brug for at få genopfrisket pointerne eller danne dig et indtryk af, hvad der blev snakket om på Gruppelivsstien, så tag et kig på nedenstående præsentationer.

Eller download de samlede præsentationer som PDF og Powerpoint her

Anbefalet af 6