Jump to Navigation

Spejdernes lejr 2012

Spejdernes lejr 2012

Nyhed

Spejdernes lejr 2012
4.03.10
I sommeren 2012 skal vi mødes over 35.000 spejdere fra de fem danske spejderkorps på en rigtig stor spejderlejr. Du får nu chancen for at sætte dit fingeraftryk på lejren på en række workshops.
Nøgleord:
, ,
Oprettet af
Jeanette Hedegaard
8 Anbefaling

Det bliver en lejr for alle danske spejdere, når vi mødes i 2012. Vi skal også have vores internationale spejdervenner med. Så det bliver altså noget større end en korpslejr, så det bliver en helt unik spejderoplevelse, hvor vi kommer til at vise omverden, hvad spejder er – og så bliver det lige i vores egen baghave.

Planlægningen af lejren er i gang, og gennem en række workshops landet over kan du være med til at finde ud af, hvordan lejren skal være. Der er noget tid til Spejdernes Lejr 2012, men allerede nu kan du bidrage til arbejdet med lejren med dine gode erfaringer og dine drømme. Du finder workshops og informationer om lejren på spejderneslejr2012.wordpress.com.

Anbefalet af 8